-
Pastificio Boulder MIXED CASE Gift Pack (6 Shapes of Boxes) Boxes - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $70.20Regular priceUnit price per$102.00Sale price $70.20Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder MIXED CASE Gift Pack (6 Shapes of Boxes) craft pasta made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder MIXED CASE Gift Pack (6 Shapes of Boxes) is slow dried, whole grain and certified organic. Pastificio Boulder MIXED CASE Gift Pack (6 Shapes of Boxes) case of 12 boxes x 8oz.
Sale -
Pastificio Boulder RIGATONI - Heritage and ancient wheat pasta box - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $70.20Regular priceUnit price per$102.00Sale price $70.20Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder RIGATONI - Heritage and ancient wheat pasta craft pasta made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder RIGATONI - Heritage and ancient wheat pasta is slow dried, whole grain and certified organic. Pastificio Boulder RIGATONI - Heritage and ancient wheat pasta case of 12 x 8oz boxes.
Sale -
Pastificio Boulder CASARECCE Heritage Ancient Wheat Pasta Boxes - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $70.20Regular priceUnit price per$102.00Sale price $70.20Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder CASARECCE craft pasta made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder CASARECCE is slow dried, whole grain and certified organic.
Pastificio Boulder CASARECCE case of 12 x 8oz boxes.
Sale -
Pastificio Boulder GARGANELLI - Heritage and ancient wheat pasta boxes - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $70.20Regular priceUnit price per$102.00Sale price $70.20Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder GARGANELLI craft pasta made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder GARGANELLI is slow dried, whole grain and certified organic. Pastificio Boulder GARGANELLI Case of 12 x 8oz boxes.
Sale -
Pastificio Boulder FUSILLI - Heritage and ancient wheat pasta - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $70.20Regular priceUnit price per$102.00Sale price $70.20Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder FUSILLI craft pasta made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder FUSILLI is slow dried, whole grain and certified organic.
Pastificio Boulder FUSILLI case of 12 x 8oz boxes.
Sale -
Pastificio Boulder ZUCCA - Heritage and ancient wheat pasta box - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $70.20Regular priceUnit price per$102.00Sale price $70.20Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder ZUCCA - Heritage and ancient wheat pasta craft pasta made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder ZUCCA - Heritage and ancient wheat pasta is slow dried, whole grain and certified organic. Case of 12 x 8oz boxes.
Sale -
Pastificio Boulder GNOCCHETTI SARDI - Heritage Ancient Wheat Pasta Boxes - 12 boxes x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $52.00Regular priceUnit price per$102.00Sale price $52.00Fulfilled by our friends at Farm2Me
Pastificio Boulder's Gnocchetti Sardi heritage ancient wheat craft pasta is made from organic, freshly milled heritage and ancient grains. Pastificio Boulder's Gnocchetti Sardi is slow dried, whole grain and certified organic.
Pastificio Boulder's Gnocchetti Sardi case of 12 x 8oz boxes.
Sold out -
Organic Gluten Free Breadfruit Pasta Bulk - 15 LB
Vendor:Farm2MeRegular price $77.81Regular priceUnit price per$119.00Sale price $77.81Fulfilled by our friends at Farm2Me
Tasty Jungle introduces a NEW SUPERFOOD PASTA made from breadfruit. Breadfruit is extremely nutritious, containing vitamins, minerals, antioxidants, omegas, and more! Breadfruit is a wonderful sustainable crop for our planet, supporting a healthier community and a healthier planet by utilizing this nutritious and sustainable crop.
13g complete protein, Gluten Free, Grain Free, Vegan. Made from Organic Ingredients.
Sold out -
6" Organic Heirloom Corn Tortillas - 12 bags x 10 Tortillas
Vendor:Farm2MeRegular price $68.47Regular priceUnit price perSale price $68.47Fulfilled by our friends at Farm2Me
Vermont Tortilla Company's Organic Stone Ground Tortillas are made from whole kernel heirloom corn (non-GMO) using the ancient process of nixtamalization out of their factory in Vermont. Their clean label tortillas have only three ingredients (no Preservatives or Gums). Vermont Tortilla Company's tortillas freeze exceptionally well and should be consumed or frozen on receipt. They keep for 14 days refrigerated.
10 stone-ground 6" tortillas per pack. 12 packs per order.
-
6" Organic Turmeric Heirloom Corn Tortillas - 12 bags x 10 Tortillas
Vendor:Farm2MeRegular price $68.47Regular priceUnit price per$69.00Sale price $68.47Fulfilled by our friends at Farm2Me
Vermont Tortilla Company's Organic Turmeric Stone Ground Tortillas are made from whole kernel heirloom corn (non-GMO) using the ancient process of nixtamalization out of their factory in Vermont, but now they've added turmeric to their classic 6" tortillas for an extra nutritious punch and a little kick.. Their clean label tortillas have only three ingredients (no Preservatives or Gums). Vermont Tortilla Company's tortillas freeze exceptionally well and should be consumed or frozen on receipt. They keep for 14 days refrigerated.
Level up your tortilla game! Tacos, quesadillas, nachos...you name it, they just got even better!
10 stone-ground 6" tortillas per pack. 12 packs per order.Sale -
4" Organic Heirloom Corn Tortillas - 12 bags x 14 tortillas
Vendor:Farm2MeRegular price $68.47Regular priceUnit price perSale price $68.47Fulfilled by our friends at Farm2Me
Vermont Tortilla Company's Organic Stone Ground Tortillas are made from whole kernel heirloom corn (non-GMO) using the ancient process of nixtamalization out of their factory in Vermont. Their clean label tortillas have only three ingredients (no Preservatives or Gums). Vermont Tortilla Company's tortillas freeze exceptionally well and should be consumed or frozen on receipt. They keep for 14 days refrigerated.
14 stone-ground 4" tortillas per pack. 12 packs per order. -
Maple Pecan Granola - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$56.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola's original & best selling granola. Made with the finest local Hudson Valley Maple Syrup and superior quality Extra Virgin Olive Oil. This granola tastes like no other and gets rave reviews. It is comprised of rolled oats, and about 30% pecans and pumpkin seeds. The ingredients are locally sourced. The dried cherries are luscious and the combination is not only nutritious but delicious. The texture of this is CRUNCHY and baked to perfect crispness. Granola arrives in resealable kraft pouch. Please allow approximately 10-14 days for shipping. -
Apple Crisp Granola Bags - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$56.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola's Apple Crisp Granola has Pecans & Almonds toasted till crisp with organic oats, warm spices, delicious dried apples, and local deep flavored maple syrups. Perfect for colder mornings, and to eat out of the jar as a yummy snack. Granola arrives in a resealable kraft pouch. Please allow 10-14 days for shipping, -
Cashew Coconut Granola Bags - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$56.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola is calling all cashew lovers! Toasted cashew, coconut and raisin granola differs from the rest, as it is honey based. The honey is a fresh, raw Hudson Valley honey that provides the granola with a softer, chewier texture than other granolas offered. It has a huge fan base, in fact someone just wrote to me and said it is a fabulous addition to a peanut butter and jelly sandwich. I love it in yogurt! Granola arrives in a resealable kraft pouch. Please allow 10-14 days for shipping. -
Cranberry Walnut Granola - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$64.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola's gluten free variation of their cranberry walnut granola has become a must have for those living a gluten free lifestyle. The walnuts, pumpkin seeds and sunflower seeds make up at least 30% of the delicious mixture. The local maple syrup and cranberries balance well so that there is a sweet and tangy flavor. This is delicious with almond milk or yogurt, and as always by the handful as a nutritious snack. The gluten free granola is toasted to a nice golden brown. It is crispy and the nuts provide an extra crunch. -
Peanut Butter Granola - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$56.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola's Peanut Butter Granola has won recognition in Hudson Valley Magazine as a top 3 Granola in the Valley - that is saying something as they were compared to 30+ local brands! It has a rich and full bodied peanut butter flavor, intermingled with 60% dark chocolate chips and dried cherries. The oats are mixed with tons of peanuts, sesame seeds and sunflower seeds. Adults & kids eat it like movie popcorn, and hands return to the jar....folks stash this away so they have a luscious and healthy treat whenever they crave dessert! Granola arrives in a resealable kraft pouch. Please allow 10-14 days for shipping. -
Simply Vegan Granola - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$64.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola's Simply Vegan is just that - no animal byproducts, just nuts, seeds, coconut, blended with Hudson Valley Maple Syrup, to form the perfect grain free snack or treat. This flavor is quickly becoming a huge hit with anyone looking for a Vegan granola. It is a pure combination of many healthy and delicious nuts, seeds and coconut - everything you love about Upstate Granola that's for all vegan lifestyles. -
Perfectly Paleo Granola - 8 x 8oz
Vendor:Farm2MeRegular price $67.60Regular priceUnit price per$64.00Sale price $67.60Fulfilled by our friends at Farm2Me
Upstate Granola's Perfectly Paleo was created for the folks who live the paleo lifestyle, as well as those that prefer to have a simple, grain free breakfast or treat. It is quickly becoming a huge hit with athletes, hikers, yoga enthusiasts and anyone looking for a gluten and grain free granola. It is a pure tasting combination of many healthy and delicious nuts, seeds and coconut. It is lightly baked with a touch of honey and raw coconut oil. There is a pinch of sea salt that contrasts with the naturally sweet dates and/or golden raisins. The dried fruit, almonds and seeds provide a real energy boost. -
Vegan Gluten-Free Granola Bulk - 10 LB
Vendor:Farm2MeRegular price $117.00Regular priceUnit price per$130.00Sale price $117.00Fulfilled by our friends at Farm2Me
Nora's Kitchen Vegan Gluten Free Granola is slow roasted to perfection. A great addition to your companies next breakfast bar, an easy breakfast option for the family at home, or the newest addition to your next camping trip.
Nora’s Kitchen Granola is hand-crafted and produced in a licensed commercial kitchen in Portland, Oregon. It is slow-roasted in small batch production to bring out the unique flavor of healthy oils, nuts, grains, and spices.
Our granola is made with certified, gluten-free grains from Hummingbird Wholesale in Eugene, Oregon. Our granola is also soy-free and vegan (no honey). We use spices, three kinds of nuts and seeds, organic rice protein, healthy oils, and a little bit of organic maple syrup to give Nora’s Kitchen Granola its unique flavor.
Gluten-Free & Vegan
8 grams of protein per serving
6 grams of fiber per serving
Zero Soy
Non-GMO
Low sodium
Low-glycemic
No refined sugars
2:1 carb to protein ratioPlease note each bulk bag now has a 6-month shelf life before opening due to the newly added oxygen absorbers inside of the bag.
Make sure to keep an eye out for these and do not eat on accident. They are super easy to spot!Sale -
Homemade Ravioli Gift Bundle
Vendor:Verve CultureRegular price $60.00Regular priceUnit price perSale price $60.00Fulfilled by our friends at Verve Culture
Whip up a Tuscan-style, homemade Ravioli dinner for friends and family with this DIY experience in less than 60 minutes. Create the perfect pasta dough made from authentic Italian "00" flour and pair it with our signature Genovese Pesto Sauce. The kit includes a 12-piece ravioli mold and beechwood rolling pin made in Italy!
Kit Details
Bring the taste of Italy to your kitchen with our DIY Italian Ravioli Kit. Inspired by tradition, this collection of artisan-made pasta tools and ingredients is everything you need to elevate your next Pasta Night.
Kit Includes:
Italian 12-piece Ravioli Mold with Rolling Pin (value $35)
Italian "00" Pasta Flour 500g (value $9)
Genovese Pesto Sauce (value $9)Ingredients
From linguine to lasagna, authentic Italian pasta starts with a dough that stands the test of time with our Italian “00” Pasta Flour. For the perfect sauce, try our signature flavor-packed pesto sauce — slow cooked in small craft batches off the coast of Naples. Check out our Recipes page for more ideas.
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over $40. Expedited shipping options are available at checkout.
- You can return or exchange full-priced products within 30 days. For the holidays, we are extending the Exchange/Store Credit window to January 15, 2024. Returns for refunds are still within 30 days.
- To obtain a return or exchange label, e-mail bella@verveculture.com
Exchanges and returns for store credit are free. If you prefer a refund, there will be a $10.95 shipping and handling fee that will be deducted from your refund.
Product Story
Bring the taste of Italy to your kitchen with our DIY Italian Ravioli Kit. Inspired by tradition, this collection of artisan-made pasta tools and ingredients is everything you need to elevate your next Pasta Night. The best gifts are ones you can share, and this one is great for making memories in the kitchen and at the table. For the culinary curious, try a simple ricotta filling to bring Tuscany's traditional flavors to life in a single bite. The kit includes an Italian 12-piece Ravioli Mold with Rolling Pin (value $35), Italian "00" Pasta Flour (value $9), and Genovese Pesto Sauce (value $9). The mold makes 12 two-inch raviolis and is made of aluminum and beechwood. Our pasta flour stands the test of time and is perfect for authentic Italian pasta. Check out our Recipes page for more ideas. The kit is easy to use with consistency every time, get creative with fillings, and elevate your pasta night. Made in Italy. Learn how to make the recipe here.
-
The Four Pack Lentil and Grain Bowls! (Khichdi)
Vendor:aahanasnaturals.comRegular price $19.99Regular priceUnit price perSale price $19.99🐝 Organic ♻️ Recyclable 🥦 Vegan
These flavorful and delicious one-pot dishes are inspired by the different regions of Indian cities.
Jaipur Millet & Lentil Bowl is inspired by the flavors and spices traditional to the rich city of Jaipur located in the Northern part of India, it is spiced with turmeric and fennel to create an amazing flavorful meal!
Delhi Mung Beans & Rice Bowl is inspired by the richness and zesty flavors of Delhi, the capital, and located in the northern part of India, it is warmly spiced with green chilies and garlic to create an amazing flavorful meal!
Madras Quinoa & Lentil Bowl is Inspired by the simple culture of the Madras, located in the southern part of India, it is spiced with ginger and a dash of coconut to create an amazing flavorful meal!
Bombay Masala Rice & Lentil Bowl is inspired by the lively and multicultural city of Bombay, based in the western part of India, it is warmly spiced with cilantro and green chilies to create an amazing flavorful meal!
We believe in the idea that foods should be consumed in their whole and original form and never processed. We freeze-dry our quinoa and lentil bowls to retain its nutritive value and natural flavors and color.
Product Features:
- 15g PLANT-BASED PROTEIN PER CUP - Our Sprouted Quinoa / Mung Beans / Millet (ancient grains) / Masala Basmati Rice and Lentil bowls are loaded with first-class vegan / vegetarian plant-based proteins and is low in calories too, with only 320 calories in each cup. Our khichdis are not only high in protein but are also rich in digestible fiber, Vitamin A, Vitamin C, folic acid, and are low fat. Portion control and healthy eating becomes so much easier with our ready-to-eat meals!
- GLUTEN-FREE, VEGAN, NON-GMO, ORGANIC SIMPLE INGREDIENTS & SPROUTED- We have superfoods like turmeric, ginger, mung beans, yellow dal, red lentils, mung dal, and curry and ayurvedic spices in each cup. The Indian masala adds a zest to the taste. All our products are made with non-GMO and organic grains, lentils, rice, and vegetables. They are sourced locally directly from the farm from the Indian farmers. We believe in natural and sustainable living and support the farm-to-table concept.
- FAST, FLAVORFUL, ALL NATURAL, JUST HEAT AND EAT TASTY READY INDIAN MEAL FROM OUR RECYCLABLE CUPS - We believe in the convenience. We use recyclable paper cups to support our environment and clean eating and healthy living
- CAMPING, TREKKING, AND BACKPACKING FOOD - Freeze-drying not only retains the nutritive value of the original grains along with the taste and flavors, but also makes the food super lightweight to carry along while camping, trekking, or backpacking. Can also be used as an emergency food
- IDEAL FOR PANCHKARMA - BASED ON AYURVEDIC / AYURVEDA PRINCIPLES - Ayurveda is one of the world’s oldest medicinal systems. The curry powder and spices selected in our khichdi help support heart health, wellness, and helps boost immunity, and increases vitality
Direction of use:
- Empty contents in the cup
- Add 1 cup of boiling water to the fill line
- Stir once, close the lid and let sit for 7 mins
- Open lid, stir again, and enjoy










